Váltás a építészmérnöki divízióra

Szolgáltatásaim

Létesítmények, intézmények előzetes közegészségügyi-járványügyi ellenőrzésének elvégzése

A szolgáltatás nyújtása során ellenőrzésre jogosult a területileg illetékes egészségügyi államigazgatási szerv és az NNGYK. Állandó üzemű létesítményeknél évente 1x, szezonális, illetve új létesítésű létesítményeknél nyitás előtt történik ellenőrzés a hatóság részéről. Ezen kívül soron kívül ellenőrzésre is sor kerülhet rendkívüli esemény, valamint panaszbejelentés kivizsgálása során, valamint egyéb, szervezett ellenőrzés keretében más hatóságokkal, társszervekkel.

Tevékenységemmel a mindenkori üzemeltető számára szakmai segítséget nyújtok a hivatalos ellenőrzések előtt, így elkerülhetővé válhatnak a nem kívánt bírságok, elmarasztalások.

Uszodák, gyógyfürdők, vizes játszóterek, wellness létesítmények, valamint fürdési célú létesítménnyel is rendelkező 6 lakásosnál nagyobb társasházak, azaz közhasználatú fürdők közegészségügyi-technológiai szabályzatának elkészítése és engedélyeztetése

Az új 510/2023. (XI. 20.) Kormányrendelet értelmében közhasználatú fürdő: bármely, legalább egy fürdési célú létesítményt tartalmazó nyilvános szolgáltatóegység, mely nem kizárólag a tulajdonos, a bérlő, az üzemeltető és azok családtagjai, nemfizető alkalmi vendégei által, hanem bárki vagy egy meghatározott csoport által vehető igénybe, függetlenül attól, hogy az igénybe vevők fizetnek-e a belépésért vagy nem. Idetartoznak még a 6 lakásosnál nagyobb társasházak, lakóparkok, szövetkezeti lakások, valamint a közösségi, szabadidős szálláshely-szolgáltatásról szóló rendelet alapján közösségi elhelyezést biztosító, legalább 6 férőhellyel rendelkező létesítmények, azaz szálláshelyek fürdési célú létesítményei is.

Ezen közhasználatú fürdőknek 2024. március 19-től kötelezően közegészségügyi-technológiai szabályzatot kell készíteni, mely közhasználatú fürdő szakszerű és biztonságos üzemeltetésével kapcsolatos részletes műszaki, technológiai, biztonságtechnikai, környezetvédelmi és egészségügyi előírásokat, továbbá az egyes tevékenységek személyi feltételeit tartalmazza.

Vállalom - a rendelet szerinti, kötelező szempontok alapján történő - szabályzat elkészítését, rendszeres felülvizsgálatát.

Kockázatértékelés elkészítése közhasználatú fürdőben

A közhasználatú fürdő üzemeltetője a rendeletben meghatározottak szerint kockázatértékelési eljárást folytat le, amelyről írásos kockázatértékelési dokumentumot készít, és amelyet évente felülvizsgál és aktualizál. A kockázatértékelési dokumentum meglétét és tartalmát az egészségügyi államigazgatási szerv ellenőrzi a közegészségügyi-technológiai szabályzat megfelelőségének jóváhagyására irányuló eljárással együtt.

Fontos! Jelen kockázatértékelés nem egyenlő a munkavédelemről szóló, 1993. évi XCIII. törvényben foglalt - a munkavállalókra vonatkozó - kockázatértékeléssel!

Infekciókontroll szabályzat kidolgozása, annak folyamatos ellenőrzése

Az egészségügyi szolgáltatók - a szolgáltatást nyújtók gazdasági formájától függetlenül - infekciókontroll tevékenységüket a 20/2009. (VI. 18.) EüM rendelet (az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések megelőzéséről, e tevékenységek szakmai minimumfeltételeiről és felügyeletéről) szóló rendelet határozza meg.

Az infekciókontroll az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések és ártalmak megelőzésével foglalkozó gyakorlat, melynek a célja az elkerülhető fertőzések megelőzése.

Vállalom magán egészségügyi intézmények, gyógyászati tevékenységet is folytató fürdők, szállodák stb. infekciókontroll szabályzatának elkészítését, rendszeres felülvizsgálatát.

Takarítási-fertőtlenítési, valamint hulladékkezelési protokoll kidolgozása, annak folyamatos ellenőrzése, oktatása,

A létesítmény, intézményi üzemeltetés egyik alappillére a takarítás, a mindenkori tisztaság biztosítása! Ezen belül a takarítóeszközök, takarítószerek megfelelő – felület roncsolás nélküli – használta. A takarítási protokoll megléte nemcsak a munkavállalók segítését szolgálja, hanem munkavédelmi szempontból is elengedhetetlen.

A tisztítás, fertőtlenítés módját mindig írásban kell rögzíteni!

A leírásnak tartalmaznia kell a tisztítandó helyiségek, berendezések, felületek megnevezését, a tisztítás/fertőtlenítés gyakoriságát, a tisztításhoz/fertőtlenítéshez szükséges eszközöket, tisztítószereket és a tisztítás/fertőtlenítés elvégzéséért felelős személyek megnevezését.

Vállalom a protokoll elkészítését, rendszeres felülvizsgálatát, valamint a takarító személyzet oktatását.

Közhasználatú fürdők, egyéb intézmények Legionella kockázatbecslési anyagának elkészítése, tanácsadás, kockázatértékelés

A vonatkozó jogszabályok és a hatályos Legionella módszertani útmutató értelmében minden olyan közforgalmú intézményt érint a Legionella vizsgálati kötelezettség, amely vendégeket fogad vagy munkahelyként szolgál, és a vendégek vagy az ott dolgozók a használati melegvízzel érintkeznek.
A kockázatbecslést évente kell elvégezni, vagy az egyes kockázati közegek üzemelését érintő változás esetén, legfeljebb 30 napon belül kell felülvizsgálni.

Az üzemeltetést érintő változásokat jelenti többek között a rendszer átépítése, valamint jelentősebb személyi változások (pl. üzemeltető váltás) is.

Kinek kell elvégezni a kockázatbecslést?

Minden olyan közforgalmú létesítményben el kell végezni a kockázatbecslést, ahol a 20-50 °C közötti hőmérsékletű víz és az azt tartalmazó berendezések, vagy rendszerek használata, működése, bemutatása, vagy karbantartása során aeroszol képződés lehetséges. 

  • egészségügyi - legfőképpen fogorvosi – szolgáltatóknak (háziorvosi rendelők nem tartoznak ebbe a kategóriába!),
  • kereskedelmi szálláshelyeknek (kivéve a magán- és falusi szálláshelyek),
  • wellness – és sportközpontoknak,
  • bevásárlóközpontoknak,
  • közhasználatú fürdőknek,
  • szociális intézményeknek (kivéve a bölcsődéket),
  • autómosóknak,
  • büntetés-végrehajtási intézeteknek,
  • nedves hűtőtornyot üzemeltetőknek.

Ki készítheti el a kockázatértékelést?

2023. december 31-től A biológiai tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének védelméről szóló 61/1999. (XII. 1.) EüM rendelet 3/A. § szerint a 3. § szerinti kockázatbecslés elvégzése már munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősül!

A munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősített feladatokat munkaegészségügyi – ezen belül foglalkozás-orvostan, üzemorvostan, munkahigiéne, közegészségtan-járványtan, megelőző orvostan és népegészségtan – szakképesítéssel rendelkező személy végezheti.

Fürdők, wellnessek tervezési folyamatában való részvétel, szaktanácsadás, tervellenőrzés, valamint az ehhez kapcsolódó engedélyezési eljárások lebonyolításában történő együttműködés

  • Fürdők és egyéb wellness létesítmények tervezésénél segítek a jogszabály szerinti tervek elkészítésében,
  • A használatbavételi engedély megszerzéséhez a egészségügyi hatósági bejárásokon való részvétel,
  • Közegészségügyi engedélyezési eljárásokban történő együttműködés, építtető, beruházó képviselete (pl. egészségügyi működési engedély, gyógymedencék vízforgató-berendezés létesítése ill. üzemeltetése alóli felmentési eljárás stb.).

Ívóvízbiztonsági terv készítése

  • Az ivóvíz minőségéről és az ellenőrzés rendjéről szóló 201/2001. (X.25.) Kormányrendelet alapján „a fogyasztók számára évi átlagban 10 m3/nap mennyiségnél több vizet szolgáltató vagy 50 főt meghaladó állandó népességet ellátó ivóvízellátó rendszerek (kutak) vóvízbiztonság-irányítási rendszerét ivóvízbiztonsági tervben kell rögzítenie
    az üzemeltetőnek”.

© Minden jog fenntartva!

Készítette: Pixelhuszár